Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Listy Emailowe

Lista dyskusyjna PSO-L

Od 7-go kwietnia 1997 rozpoczęła działalność nasza lista dyskusyjna pod adresem
PSO-L, a niedługo później dodana została lista informacyjna PSO-ANNOUNCE

Na liście dyskusyjnej (PSO-L) omawiamy przede wszystkim plany naszej działalności i ogólnie prowadzimy “wirtualne” rozmowy związane z życiem organizacji i stowarzyszonych klubów.
Lista informacyjna (PSO-ANNOUNCE) używana jest tylko do przesyłania ogłoszeń o spotkaniach i akcjach Organizacji Studentow Polskich, wydarzeniach kulturalnych, itp. Każde ogłoszenie wysyłane na listę informacyjną musi zostać zaakceptowane przez jednego z administratorów listy.

Obydwie listy sa otwarte dla wszystkich sympatyków i przyjaciół PSO.

Gorąco zapraszamy!


Oto informacje o obydwu listach:

PSO_L – lista dyskusyjna Organizacji Studentów Polskich w NY.

Celem istnienia listy PSO-L jest wymiana informacji i opinii w jak najszerszym gronie osób związanych z polonijnym środowiskiem akademickim w USA, a w szczególności w Nowym Jorku i okolicy – na tematy dotyczące tego środowiska.

PSO-L nie jest listą moderowaną, co oznacza, że wszystkie ogłoszenia wysyłane na tę listę przez subskrybentów trafiają bezpośrednio do kilkuset osob. Własciciele listy liczą zatem na dojrzałość i odpowiedzialność wszystkich uczestników PSO-L i proszą o przestrzeganie zasad etykiety sieciowej, a w szczególności:

 1. WAŻNE: Nie wolno wysyłać na listę PSO-L “łańcuszków” (chain letters), listow obrazliwych, reklamowych albo nie zwiazanych z dzialanoscia organizacji, stowarzyszonych klubow lub szeroko pojetym zyciem srodowiska akademickiego. Osoby, ktore beda naruszaly zasady obowiazujace na liscie, zostana z niej usuniete.
 2. Jesli odpowiadamy na listy i cytujemy czyjas wypowiedz, powinnismy wykasowac wszystkie fragmenty tekstu, ktore nie odnosza sie bezposrednio do naszej odpowiedzi. Krotkie listy znacznie latwiej sie czyta, cytowanie tylko istotnych fragmentow ulatwia zrozumienie naszej odpowiedzi. Nie wolno cytowac prywatnych listow bez zgody nadawcy (a takze przenosic prywatnych polemik na forum PSO-L).
 3. Jesli program pocztowy tego sam nie robi, przed cytatami podajemy autora listu, a w kazdej cytowanej linijce dodajemy na poczatku jakis znaczek, np. “> ” (na ogol moze skonfigurowac swoj program pocztowy, zeby to robil automatycznie). Naszeodpowiedzioddzielamyodcytatowpustalinijka.
 4. Nie wysylamy na liste plikow binarnych (np. dokumentow w MS-Wordzie, obrazkow, bogatych elementow graficznych, plikow dzwiekowych, a zwlaszcza wirusow).
 5. Podpisujemy sie pod swymi wypowiedziami. Nie uzywamy natomiast dlugich sygnaturek (podpisow z adresem, itp.) – w dobrym tonie sa sygnaturki najwyzej 4-5 linijkowe. Cytujac czyjas wypowiedz kasujemy sygnaturke osoby cytowanej (ale zostawiamy imie i nazwisko).
 6. Nie wysylamy zdawkowych listow typu “Zgadzam sie!” – osoby czytajace nie beda wiedzialy o co chodzi. Dodajmy krotka uwage wprowadzajaca, lub zacytujmy komentowany fragment listu. Z drugiej strony nie cytujemy dlugiego listu, by skomentowac to krotka uwaga (patrz punkt 2).
 7. Zwracamy uwage na temat (subject) wysylanego przez nas listu. Jesli odpowiadamy na cudzy list, a dyskusja odbiega od poczatkowego tematu, zmieniamy temat w naglowku listu. Pamietajmy, ze czesto osoby czytajace liste kasuja wiadomosci o temacie, ktory ich nie interesuje, nie wiedzac, ze dyskusja toczy sie o czyms innym. Zmiana tematu jest zwlaszcza wazna, gdy chcemy podac jakas istotna wiadomosc.

Aby umieścić ogłoszenie na liście informacyjnej PSO-L należy wysłać je na adres:

pso-l@pso-usa.org

Aby zapisać się na liste PSO-L należy wysłać wiadomość na adres (ważne, bo inny)

pso-l-owner@pso-usa.org

o następującej treści:

Imie Nazwisko <adres@komputer> [nawiasy: <> są tutaj istotne!]

Osób anonimowych na listę nie zapisujemy!

Wszelkie zapytania, proźby (np. o wypisanie) dotyczące administracyjnych spraw związanych z listą, prosimy o wysyłanie na ten sam adres:

pso-l-owner@pso-usa.org

W celu dokonania zmian dotyczących własnego uczestnictwa w liście (sposobu odbierania wiadomości, zawieszenia odbioru w czasie wakacji, wypisania się, itp.), można również skorzystać ze strony

http://lists.pso-usa.org/mailman/listinfo/pso-l

używając hasła lub dodatkowych adresów podanych w wiadomości potwierdzającej wpis na listę.

PSO_ANNOUNCE – lista informacyjna Organizacji Studentów Polskich w NY.

Celem istnienia listy PSO-ANNOUNCE jest informowanie jak najszerszego grona osób o wydarzeniach związanych z polonijnym środowiskiem akademickim w USA, a w szczególności w Nowym Jorku i okolicy.

PSO-ANNOUNCE jest listą moderowaną, co oznacza, ze wszystkie ogłoszenia na tej liście muszą być zaaprobowane przez właścicieli listy. Takie rozwiązanie ma za zadanie ochronę członków listy przed zalewem wiadomosci nie zwiazanych z tematem listy lub prywatnych polemik. Wlasciciele listy doloza wszelkich starań, by przesłane ogłoszenia pojawiły sie jak najszybciej, lecz ze względu na powyszą procedure mogą nastąpić pewne opóźnienia, zatem zawiadomienia o wydarzeniach należy nadsyłać z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Wszystkie wiadomości na liście PSO-ANNOUNCE zostaną rownież przesłane na naszą listę dyskusyjną PSO-L (o charakterze bardziej towarzyskim), gdzie będą się toczyć dalsze dyskusje dotyczące ogłaszanych wydarzeń (osoby zapisane na PSO-ANNOUNCE nie będą jednak otrzymywać listów z polemikami wysłanymi na PSO-L).

Na PSO-ANNOUNCE będą pojawiać się wyłącznie listy, które:

 • zostaną napisane w zwięzły, kulturalny i rzeczowy sposób;
 • będą zawierały podpis i adres zwrotny nadawcy;
 • będą miały rzeczowe pole ‘Subject';
 • będą dotyczyły co najmniej jednego z poniższych tematów:
  • ogóoszenia o spotkaniach i akcjach Organizacji Studentów Polskich w Nowym Jorku;
  • wydarzenia kulturalne mogące zainteresować środowisko akademickie;
  • apele w sprawach ważnych dla całej społecznosci polonijnej;
  • zawiadomienia o stypendiach lub zmianach prawnych dotyczących polskiej społeczności akademickiej w USA;
  • informacje o działalności pokrewnych organizacji polonijnych.

Aby umieścić ogłoszenie na liście informacyjna PSO-ANNOUNCE należy wysłać je na adres:

‘; document.write( ” ); document.write( addy_text33295 ); document.write( ‘</a>’ ); //–>n

Aby zapisać się na listę PSO-ANNOUNCE należy wysłać wiadomość na adres (ważne, bo inny)

pso-announce-owner@pso-usa.org

o następującej treści:

Imie Nazwisko <adres@komputer> [nawiasy: <> są tutaj istotne!]

Osób anonimowych na listę nie zapisujemy!

Wszelkie zapytania, prosby (np. o wypisanie) dotyczace administracyjnych spraw zwiazanych z lista, prosimy o wysylanie na ten sam adres:

pso-announce-owner@pso-usa.org

W celu dokonania zmian dotyczących własnego uczestnictwa w liście (sposobu odbierania wiadomości, zawieszenia odbioru w czasie wakacji, wypisania się, itp.), można rownież skorzystać ze strony

http://lists.pso-usa.org/mailman/listinfo/pso-announce

używajac hasła lub dodatkowych adresów podanych w wiadomości potwierdzającej wpis na listę.