Polish Student Organization

PSO jest organizacją zrzeszającą studentów i absolwentów uczelni nowojorskich oraz z okolic Nowego Jorku. Naszą misją jest integrowanie młodych ludzi polskiego pochodzenia oraz szerzenie informacji na temat możliwości wyższego wykształcenia w Stanach Zjednoczonych wśród Polonii amerykanskiej. Poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz sesji informacyjnych, propagujemy znaczenie wyższej edukacji oraz jednoczymy młodych ludzi pragnących dzielić się swoimi doświadczeniami. Od dłuższego już czasu jesteśmy ważnym źródłem informacji o studiach w Ameryce, zaś jednym z naszych priorytetów jest rozwinięcie naszego programu stypendialnego dla studentów polskiego pochodzenia.

Nasza strona w dużej mierze odzwierciedla naszą działalność. Możecie tu znaleźć informacje o naszej organizacji, nadchodzących wydarzeniach, a także o amerykańskim systemie edukacji i o tym jak dostać się na studia w USA.

Wszystkich, ktorzy dysponuja chwila wolnego czasu i pokladami energii, albo tych  ktorzy chca nas dopingowac i wspierac nas duchowo, zapraszamy do wstapienia w szeregi PSO. Stancie sie czescia wyjatkowej i jedynej w swoim rodzaju organizacji polonijnej non-profit, ktora juz od przeszlo dwudziestu lat sluzy niestrudzenie wszystkim, ktorzy tego potrzebuja. Stan sie jednym z czlonkow naszej wielkiej rodziny, baw i ucz sie sie razem z nami. Spedzaj swoj wolny czas w doborowym towarzystwie i poznawaj ludzi, ktorych nie spotkasz nigdzie indziej!

ZAPRASZAMY!!!

Organizacja Studentów Polskich

Uwagi wstepne

Wstęp

Niniejszy mini informator jest głównie zbiorem podstawowych informacji o tym, jak dostać się na studia w Stanach. W naszym założeniu informator miał być ułatwieniem dla tych Polaków, którzy po przybyciu do Stanów Zjednoczonych chcieliby kontynuować swoją edukację, ale nie mają łatwego dostępu do informacji o tym, jak wygląda tutejszy system wyższego wykształcenia, ani jak starać się o przyjęcie na studia w USA. Chcemy ułatwić naszym czytelnikom poruszanie się po tym nieznanym terenie, omawiając poszczególne kroki, które należy uczynić i wskazując, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje.

Jak można zauważyć w informatorze, mnóstwo użytecznych informacji dostępne jest w Internecie. I w dodatku są to informacje darmowe. Dlatego też wszędzie, gdzie jest to możliwe, zaznaczaliśmy adresy użytecznych stron sieciowych. Oczywiście, nie zapomnieliśmy też o tradycyjnych źródłach – książkach, biuletynach informacyjnych i numerach telefonów. Jednak powszechna w Stanach dostępność Internetu (można z niego korzystać w szkołach i bibliotekach publicznych) sprawia, że dla coraz większej liczby Amerykanów staje się on podstawowym źródłem informacji. Co więcej, adresy sieciowe będą przydatne także dla krewnych w Polsce, gdzie nie ma tak powszechnych na rynku amerykańskim przewodników po college’ach itp.

Studia w Stanach to nie tylko wielka przygoda intelektualna i wspaniała okazja, aby poznać nową kulturę. Jest to przede wszystkim klucz do kariery zawodowej. Warto pamiętać, że niemal co czwarty dorosły Amerykanin ma ukończone studia, podczas gdy w Polsce wyższym wykształceniem może się pochwalić jedynie niespełna co dziesiąty Polak. Średnia zarobków absolwenta czteroletniego college’u jest o 80% wyższa niż zarobki absolwenta amerykańskiej szkoły średniej. W chwili obecnej oznacza to różnicę przeciętnie 24 tysięcy dolarów rocznie! Bez dyplomu z college’u trudno jest dostać ciekawą i dobrze płatną pracę. Niemożliwe jest bez niego dostanie się na studia profesjonalne: biznesowe, prawnicze, medyczne, czy dziennikarskie, jak również na dalsze studia (magisterskie i doktoranckie), umożliwiające karierę naukową. A jeśli ktoś myśli o powrocie do Polski, studia na amerykańskiej uczelni ułatwiają zdobycie dobrej pracy w jednej z wielu amerykańskich i międzynarodowych firm inwestujących w Polsce.

Studia to inwestycja w samego siebie, we własny rozwój, w szanse znalezienia lepszej pracy, w znajomości z ciekawymi ludzmi. Inwestycje zawsze wiążą się z ponoszeniem kosztów. W tym wypadku są to opłaty za studia i utracone przez lata studiów zarobki. Mamy nadzieję, że Czytelnicy naszego informatora uznają, że warto zainwestować w swoje wykształcenie. Warto też wiedzieć, że wiele uczelni amerykańskich ma bardzo hojne programy pomocy finansowej dla biedniejszych studentów. Istnieje też wiele programów rządowych, które ułatwiają finansowanie studiów Amerykanom i stałym rezydentom USA. Warto więc spróbować. Tym bardziej, że polscy studenci i absolwenci amerykańskich uczelni od tych stanowych po najbardziej prestiżowe udowodnili, że Polacy są w stanie poradzić sobie wszędzie. I wykorzystać szanse, jakie oferuje amerykańska uczelnia.